Belawiz

F.A.Q. Voucher na Białoruś

 

 

Jakie dokumenty są potrzebne aby odbyć podróż do Brześcia/Grodna bez wizy? 

 

  • ważny paszport
  • voucher turystyczny
  • 22 euro/dzień/ os (w dowolnej walucie)
  • ubezpieczenie

 

Czy można podróżować po Białorusi jeśli wjeżdżam do Grodna lub Brześcia bez wizy?

Podczas wjazdu na terytorium Białorusi z voucherem, można przebywać wyłącznie na obszarach objętych bezwizowym pobytem.

Pobyt poza wyznaczonymi obszarami może zakończyć się nawet deportacją.

 

Jeśli przylatuję do Mińska samolotem, czy mogę pojechać do Grodna lub Brześcia bez wizy? 

Tak. Jeśli podróżny przylatuje i wylatuje z Białorusi samolotem (port lotniczy Mińsk) - to podczas swojego pobytu może podróżować po całej Białorusi bez ograniczeń. 

 

Czy mogę odwiedzić Grodno i "Kanał Augustowski" jeśli wjeżdżam do Brześcia na podstawie vouchera wystawionego na rejon brzeski? 

Nie, nie ma takiej możliwości.

 

Którymi przejściami mogę wjechać bez wizy do Grodna i Parku "Kanał Augustowski”?

        Przejścia samochodowe:

  • Bruzgi / Kuźnia Białostocka
  • Prywałka / Rajgardas
    Przejścia sezonowe:
  • Lesnaja / Rudawka (piesze,wodne)
  • Prywałka / Szwiandubre (wodne)
    Przejścia kolejowe:
  • Grodno / Kuźnica Białostocka


Którymi przejściami mogę wjechać bez wizy do  strefy turystyczno-rekreacyjnej "Brześć”?

  • Przejścia samochodowe:
  • Brześć / Terespol
  • Domaczewo / Sławatycze
  • Piesczatka / Połowce
    Przejście uproszczonego ruchu granicznego:
  • Piererov / Białowieża
    Przejścia kolejowe:
  • Brześć / Terespol


Jaki obszar obejmuje strefa turystyczno-rekreacyjna "Brześć”?

  • Miasto Brześć
  • Rejon Brzeski
  • Rejon Żabinkowski obwodu Brzeskiego
  • Rejon Prużański obwodu Brzeskiego
  • Rejon Kamieniecki obwodu Brzeskiego
  • Rejon Świsłocki obwodu Grodzieńskiego

 

Jaki obszar obejmuje [ark „Kanał Augustowski"?

  • Miasto Grodno
  • Rejon Grodzieński ( w całości)

 

Czy mogę odwiedzić Brześć jeśli wjeżdżam na Białoruś z voucherem wystawionym na Grodno?

Nie ma takiej możliwości. 

 

Jakim transportem mogę wjechać do Grodna/Brześcia bez wizy? 

To zależy od miejsca przekraczania granicy z Białorusią (samochodem, busem, pociągiem, samolotem, kajakiem, rowerem).

 

Czy można przyjechać do Grodna/Brześcia bez wizy na 10 dni?

Tak. Przy pobycie powyżej 5 dni (za wyjątkiem niedzieli, świąt państwowych i dni wolnych od pracy) wymagana jest rejestracja pobytu w urzędzie rejestracyjnym, właściwym ze względu na miejsce pobytu na Białorusi. Rejestrację można uzyskać w: 

  • Wydziale Spraw Wewnętrznych
  • Hotelu
  • Sanatorium i organizacji uzdrowiskowej
  • Placówce agroturystycznej
    Za nie przestrzeganie powyższych przepisów przewidziana jest odpowiedzialność administracyjna (upomnienie, mandat w wysokości 50 stawek bazowych lub deportacja)


Czy obszar objęty pobytem bezwizowym jest oznakowany?

Przy zwiedzaniu turystyczno-rekreacyjnego parku „Kanał Augustowski” oraz terenów przylegających, a także strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” granicę strefy ruchu bezwizowego oznaczają specjalne znaki. Poruszanie się poza tymi znakami jest zabronione. Naruszenie przez cudzoziemca reguł zwiedzania Parku „Kanał Augustowski” oraz strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć” to znaczy opuszczenie terytorium turystyczno-rekreacyjnego pociąga za sobą w myśl art. 23.55 cz. Kodeksu wykroczeń Administracyjnych Republiki Białoruś ostrzeżenie lub nałożenie grzywny w wysokości do 50 stawek bazowych lub deportację.​​​​​​

 

Co zrobić, jeśli wydłuży się pobyt ukazany na voucherze? (powyżej 10 dni)

W wypadku pobytu w strefie ruchu bezwizowego ponad 10 dni, należy zwrócić się do Wydziału ds. Obywatelstwa i Migracji. Przez funkcjonariuszy służby migracyjnej zostanie sporządzony Protokół o wykroczeniu i wymierzona kara administracyjna zależnie od przyczyn wykroczenia ( od pouczenia do mandatu w wysokości 50 stawek bazowych ). Po rozpatrzeniu protokołu należy przez bank uiścić grzywnę, nałożoną mandatem karnym , oraz opłatę za wystawienie wizy wyjazdowej.

 

Czy przy podróży bez wizy wymagana jest rezerwacja noclegu? 

Nie koniecznie- jeśli podróż odbywa się w ciągu jednego dnia. Przy pobycie powyżej 1 dnia - należy posiadać ze sobą adres miejsca pobytu (hotel, rodzina, znajomi, itp.). 

 

Czy mogę wrócić wcześniej (lub wjechać później) - jeśli voucher był wystawiony przykładowo na 1-3 marca?

Jeśli voucher wystawiony jest na daty 1-3 marca - na Białoruś można wjechać 1,2 lub 3 marca  a wyjechać najpóźniej 3 marca.

 

Czy voucher muszę mieć przy sobie zarówno podczas wjazdu jak i wyjazdu z Białorusi?

Tak.

 

Czy mogę wjechać/wyjechać innym przejściem (np. Sławatycze), jeżeli przy organizacji vouchera podałem inne (np. Terespol)? 

Nie. Przekroczyć granicę (zarówno w jedną jak i w drugą stronę) można tylko w punktach podanych przy wystawianiu vouchera.

 

Czy do vouchera wymagane jest podanie obu imion?

Należy podać te dane, które widnieją w paszporcie.

 

Czy mogę zabrać ze sobą voucher w formie elektronicznej (pokazać na telefonie)? 

Voucher należy wydrukować na kartce A4 i w takiej formie okazać go podczas kontroli.

 

Czy wjazd i wyjazd z Białorusi muszą odbywać się przez to samo przejście graniczne?

Nie, turysta może wjechać innym i wyjechać innym przejściem, ale powinno to być uwzględnione podczas ubiegania się o voucher.

 

 

Skontaktuj się z nami

 

tel. 570 700 077

belawizbp@gmail.com

ul. Sitnicka 77b

21-500 Biała Podlaska